sierpnia 02, 2016

TwarógSkładniki:
(na około 450- 500 g. twarogu)
  • 3 litry mleka (najlepiej prosto od krowy)


Mleko (świeże, nieprzegotowane) wlej do garnka o grubszym dnie. Przykryj pokrywką i postaw w ciepłym miejscu na 2 - 3 doby. Jeśli po około 10 godzinach na mleku utworzy się  śmietana, zbierz ją delikatnie łyżką. Po 2 - 3 dobach mleko się "zsiądzie", zrobi się kwaśne mleko. W tym czasie nie mieszaj mleka!

Po 2 - 3 dobach zdejmij pokrywkę i postaw garnek na małym ogniu. Podgrzewaj mleko do czasu, aż kwaśne "płaty" mleka zaczną się rozwarstwiać i robić grudkowate (mleko podczas warzenia sera ma być mocno ciepłe, ale nie powinno przekroczyć temperatury 75°C - sprawdź termometrem kuchennym). 

W czasie warzenia twarogu nie mieszaj zbyt mocno mleka, możesz jedynie lekko zagarniać kwaśne mleko od dna garnka ku wierzchowi. Rób to powoli i delikatnie. Garnek możesz zestawić z ognia jeśli:
  1. znad mleka zacznie się unosić intensywniejsza para
  2. kwaśne mleko zamieni się w grudkowate "skrzepy"
  3. od mleka oddzieli się żółtawo-przeźroczysta serwatka

Mleko pozostaw w garnku, aż będzie letnie lub trochę ciepławe. Następnie wykładaj pływający w serwatce "serek" na parokrotnie złożoną gazę (pieluszkę tetrową, lnianą ściereczkę, bardzo gęste sito) wyłożoną na sitku lub durszlaku. Pozostały "serek" przelej delikatnie. Zaczekaj, aż serwatka trochę odcieknie a następnie zwiń rogi gazy (ściereczki) i odciśnij nadmiar serwatki.

"Kulkę" twarogu wstaw do lodówki, aby stężał (najlepiej na całą noc).Aby powstał ser mleko musi się "skwasić". Po 2 dobach będzie już kwaśne, ale twaróg z niego powstały będzie raczej mniej kwaskowy, mniej zwarty i bardziej wilgotny niż po 3 dobach. Nie jest to regułą - stopień kwasowości, wilgotność, twardość, struktura a nawet kolor twarogu zależy od jakości mleka, jego pochodzenia, zawartości tłuszczu, ukwaszenia, temperatury podczas warzenia sera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz