listopada 16, 2017

Zakwas chlebowy żytni


Składniki:
(na prawie pełny słoik litrowy)

 • 2,5 szkl. mąki żytniej razowej (350 g.)
 • 2 szkl. letniej wody (500 ml.)

Słoik  litrowy umyj i wyparz. Dobrze wysusz.

Dzień 1: 
Np. godz. 9 rano - wsyp do słoika 1/2 szkl. (70 g.) mąki i wlej 1/2 szkl. (125 ml.) letniej wody. Dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką przepuszczającą powietrze i zabezpiecz gumką. Odstaw w ciepłe zacienione miejsce (25-27°C) na 12 godzin. O godz. 21 zamieszaj i przykryj ponownie.

Dzień 2:
Po 12 godzinach (9 rano) dokarm zakwas. 1/2 szkl. mąki i 1/2 szkl. letniej wody. Wymieszaj, przykryj i odstaw. Wieczorem zamieszaj, przykryj i odstaw.

Dzień 3:
To samo - dokarmianie po pól szkl. i mieszanie wieczorem.

Dzień 4:
Rano znowu dokarmianie. Wieczorem dokarm 1/2 szkl. mąki, ale już bez wody!!! Wymieszaj, przykryj i odstaw.

Dzień 5:
Zakwas jest już gotowy do użycia i pieczenia chlebka :) 
Nie musisz zużywać całego zakwasu do chleba. Odłóż np. 3-4 łyżki zakwasu do nowego słoika i możesz powtórzyć proces dokarmiania w celu wyrośnięcia zakwasu na kolejny chleb. Możesz też wstawić odłożony zakwas przykryty ściereczką do lodówki. Tam zostanie "uśpiony" i może czekać na dokarmianie za 1-2 tygodnie. Przed dokarmianiem musisz jednak wyciągnąć go z lodówki kilka godzin wcześniej, aby ogrzał się do temp. pokojowej.
4 komentarze:

 1. Pięknie wygląda ten zakwas - piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może wygląda. Ale nic z tego nie wyszło 😔😔

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi... Z zakwasami tak już jest, mój pierwszy w życiu zakwas też był niewypałem. Czasem wszystko zepsuje za niska temperatura lub nawet niewielki przeciąg :(

   Usuń